Call for Scores    

Turkey or holding Turkish citizenship may apply.

The composer should have experience using makam instruments or Turkish folk Instruments, or both; and show this in at least one of the submissions.

 

Submissions should contain

  1. Full name, email and telephone number.

  2. Copy of photo ID card or passport including address, gender.

  3. A one-paragraph statement of which medium the composer would wish to compose for, how they would approach the project, and why (The statement may be submitted either in Turkish or English).

  4. 1-2 representative scores [required] in PDF format.

At least one score (which must be thoroughly professional) should include Turkish (folk or makam) instruments or voices.

  1. A recording of same work or works, submitted via a Wetransfer link. The link address should be included at the bottom of the composer’s one-paragraph statement.

 

The 1-2 submitted pieces should last no more than 15 minutes in total. (Excerpts from longer works ok)

All of the above (and the recording link) should be sent as attachments in one email, to: argun.cakir@bristol.ac.uk

 

Deadline for application submission: September 30, 2020

 

Jury will decide and composers announced by October 21, 2020 on the TTI network website.

    Selected composers    

_DSF2941.jpg
Gizem Alever Sancaktar

26.03.1994 tarihinde İstanbul’da dünyaya gelen Gizem ALEVER, lisans eğitimini 2016 yılında İ.T.Ü Türk Musikisi Devlet Konservatuarı kompozisyon bölümünden mezun olarak tamamladı ve aynı yıl Sosyal Bilimler Enstitüsü Müzik Teorisi ve asdsadsds

Kompozisyon Bölümü’ne girmeye hak kazandı. Lisans ve lisansüstü eğitimi boyunca yazmış olduğu müzikleri İstanbul, Bursa, Heilderberg, Selanik gibi şehirlerde ve Sesin Yolculuğu Genç Besteciler Şenliği ile SKG Bridges Festival’lerinde seslendirildi. 2019 yılında "Impact of Folk Music on the Works of Macedonian Classical Music Composers" isimli tezi ile Eray ALTINBÜKEN danışmanlığında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Lisans ve yüksek lisans eğitimi boyunca kompozisyon çalışmalarını Oğuzhan BALCI ve Eray ALTINBÜKEN ile sürdüren Gizem Alever, şu an eğitimine İ.T.Ü Dr. Erol Üçer Müzik İleri Araştırmalar Merkezi, MİAM’da kompozisyon bölümünde doktora yaparak devam etmektedir. Ayrıca 2018 yılından itibaren İ.T.Ü. Türk Musikisi Devlet Konservatuarı Kompozisyon Bölümü'nde araştırma görevlisi olarak çalışmaktadır.
-----IMG_3224.jpeg
Deniz Yıldız

1985 yılında Burdur/Bucak’ta doğdu. 2003’de Isparta Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi’nden, 2007’de Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) Burdur Eğitim Fakültesi Müzik Eğitimi Anabilim Dalı’ndan mezun oldu. 2017 yılında Mehmet Akif Ersoy asdsdsds

Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü Müzik Eğitimi Programı’nda yüksek lisans eğitimini tamamlamıştır. 2011’de Besteciler, Orkestra Şefleri ve Müzikologlar Birliği Derneği (BESOM) tarafından düzenlenen Cumhuriyetimize Armağan II. Ulusal Beste Yarışması’nda (Keman ve Piyano için) “İshak Paşa’dan Topkapı’ya ”adlı eseri ile finale kalmıştır. Daha sonra bu eseri keman sanatçısı Cihat Aşkın tarafından pek çok kez seslendirilmiştir. 2013’te yayımlanan “Teke ve Toros Folklorunda ISPARTA TÜRKÜLERİ” adlı albüm projesinin müzik yönetmenliğini ve düzenlemelerini üstlenmiş, “TRT Popüler Çocuk Şarkıları Yarışmalarında” çeşitli ödüller alan pek çok şarkının düzenlemeleri yapmıştır. Düzenlemeleri çeşitli orkestralar ve çok sesli korolar tarafından seslendirilmiştir. 2018’de ATSO Vakfı tarafından desteklenen ve yayınlanan “Antalya’nın Evrensel Tınıları” adlı projenin düzenlemeleri yapmış ve bir eserde solist (dilsiz kaval) olarak yer almıştır. Müzik düzenlemelerini gerçekleştirdiği “Memleketim” adlı eseri 2019’dan beri Antalya Devlet Opera ve Balesi tarafından sahnelenmektedir. Bestecilik çalışmalarının yanı sıra birçok proje ve sanatsal etkinlikte dilsiz kaval icracısı olarak yer alan YILDIZ, Teke yöresi geleneksel müzik kültürü odaklı araştırmalarını da sürdürmektedir.

The initiative Transtraditional Istanbul (TTI) will choose two composers currently residing in Turkey or holding Turkish citizenship to compose either:

  1. A work for Binboğalar Trio (bağlama, sipsi/kaval, kemane) of 5-10’ duration.

OR

  1. A work for Barış İçin Müzik Vakfı (Music for Peace Foundation) Children’s Choir plus Binboğalar Trio, of 6-8’ duration

 

Works will be chosen by an international jury, and selections will be gender balanced; with 1 commissioned female composer and 1 commissioned male composer. Composers may be of any age. The Barış İçin Müzik Vakfı piece will be developed in tandem with the choir (ages 15-25), based on the genres gurbet havası or boğaz havası from the Teke region, with a text relating to how to create a better Istanbul/world.

 

The two selected composers chosen will have until Jan. 31, 2021 to complete their works. Additionally, they will be expected to work with the performers in at least one workshop, in Istanbul, during the development of the piece. Both works will be performed in June 2021 at MIAM (Istanbul Technical University, Maçka Campus, Istanbul) at an international Conference on Transtraditional music. Two works will also be recorded.

Eligibility:

Any   composer   of   any   age  currently  residing  in